Projektowanie domu jednorodzinnego pozwala na poniesienie wodzy wyobraźni. Warto wyborów dokonywać tak, by budynek był nie tylko piękny i estetyczny, ale również funkcjonalny. Jednym z takich pomysłów jest stworzenie ogrodu zimowego.
Ogród zimowy może pełnić wiele funkcji. Traktowanie go tylko i wyłącznie jako zamkniętego pomieszczenia, gdzie można przez cały rok hodować rośliny jest błędne i nie wykorzysta w pełni jego możliwości. Choć najlepiej jest usytuować je na ścianach zachodnich lub wschodnich, by zapobiegać przegrzaniu i wychłodzeniu, można również pokusić się o lokalizację na północy lub południu. Trzeba jednak wtedy pamiętać o odpowiedniej klimatyzacji. Naturalnym przeznaczeniem południowego ogrodu zimowego jest chociażby oranżeria. Na północy z powodzeniem można zlokalizować gabinet czy jadalnię.
Należy się również zastanowić, czy ten element ma mieć funkcję reprezentacyjną, a więc ma przylegać do frontowej ściany, czy może lepiej by był niedostępny dla oka niepowołanych gości? Kształt ogrodu trzeba dopasować do stylu samej budowli domu. Nie powinien przytłaczać budynku, a jedynie dopełniać go i być jego przedłużeniem.
Poza funkcjami estetycznymi, takie rozwiązania ma również zalety praktyczne. Stanowi dodatkową warstwę izolacyjną, która zabezpieczy dom przed wychłodzeniem. Może być z powodzeniem stosowany nawet w przypadku domów energooszczędnych. Oczywiście, ogród zimowy musi być przeszklony. Zapewni to stały dopływ światła naturalnego, a więc i ciepła nawet w czasie mroźniejszych dni. Dzięki temu pomieszczenia przyległe zyskają niezależne źródło ciepła.
Nie można jednak zapominać, że taka dobudówka do głównej bryły budynku nie zmieści się na każdej działce. Odległość od granicy posesji musi wynosić przynajmniej 4 metry, co skutecznie nie pozwala na to rozwiązanie na małych terenach. Niestety, w przeciwieństwie do balkonów i tarasów, ściana ogrodu zimowego traktowana jest według przepisów jako zwykła ściana budynku z oknem.