Zarówno domy parterowe, jak i te z poddaszem mają swoich zwolenników i przeciwników. Ciężko jest jednoznacznie określić, które rozwiązanie jest lepsze. Najważniejsza jest dokładna analiza potrzeb przyszłych mieszkańców domu.
Trzeba być świadomym, że rodzaj budynku, który stanie na działce może zależeć od warunków zabudowy. Często jest tak, że liczba pięter zostanie z góry narzucona. Jeśli jednak tak nie jest, można zastanowić się, który dom jednorodzinny będzie najlepszy. Dom parterowy jest idealny dla osób niepełnosprawnych, starszych i rodzin z małymi dziećmi. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że dzieci kiedyś dorosną i może będą chciały posiadać swoje własne pokoje na piętrze. Piętrowe budynki pozwalają właśnie na bardzo dokładne oddzielenie od siebie stref mieszkalnych. Na parterze można urządzić salon i strefę dzienną, na górze zaś sypialnie w strefie nocnej. Równie dobrze dół można przeznaczyć dla rodziców, a piętro właśnie dla dzieci.
Choć możliwe, że warunki zabudowy nic nie mówią o rodzaju budynku, to jednak może się okazać, że wymiary działki nie pozwolą na budowę konkretnego domu. Na małych terenach dom parterowy może się po prostu nie zmieścić. Dodatkowe piętro pozwoli na zwiększenie powierzchni mieszkalnej przy takiej samej powierzchni działki. Wybierając projekt trzeba pamiętać o minimalnych odległościach domu od granic posesji.
Odnośnie ceny, to ciężko jest jednoznacznie powiedzieć, które rozwiązanie jest tańsze. Porównując budynki o tej samej powierzchni użytkowej - dom parterowy wymaga wylania większych fundamentów, jednak nie potrzebna jest budowa stropów i schodów wewnętrznych. Sama aranżacja wnętrz będzie droższa w przypadku piętrowca, gdyż ścianki kolankowe i skosy na poddaszu bardzo znacząco utrudniają dobranie mebli i wyposażenia. Jednak będzie on tańszy w ogrzaniu dzięki zwartej budowie, a także prostszy w rozbudowie i modernizacji.
Ostateczna decyzja zależy od indywidualnych potrzeb i gustu inwestora oraz przyszłych mieszkańców domu.