Chcąc wybudować dom na działce niezbędne jest uzyskanie zgody na budowę przez odpowiedni urząd. W związku z tym należy przedłożyć cały ogrom dokumentów, w tym projekt domu. Co jeszcze jest wymagane?
Wraz z wnioskiem o pozwolenie należy złożyć pełny projekt budowlany w czterech egzemplarzach. Na jego poszczególne części składają się projekt zagospodarowania działki lub terenu, który koniecznie musi zostać naniesiony na aktualną mapę zasadniczą. Żeby ją uzyskać potrzeba zgłosić się do geodety, który dokona aktualizacji schematów znajdujących się w odpowiednim Urzędzie Gminy. Jest to schemat granic działki, tras komunikacyjnych, rozmieszczenia poszczególnych elementów na działce oraz przyłączy.
Kolejnym dokumentem jest projekt budowlano - architektoniczny, który zawiera dokładny opis stawianego budynku, sposób jego wykonania, technologie i niezbędne obliczenia. Niezbędne są również oświadczenia odpowiednich dostawców mediów dotyczące pozwoleń na przyłącze wody, gazu i prądu. Wnioskując, projekt domu, który kupujemy w biurze projektowym jest właśnie takich projektem architektonicznym, a więc to tylko jeden z wielu niezbędnych dokumentów. Decydując się na indywidualne zatrudnienie architekta, można być pewnym, że wykonany przez niego model idealnie pasuje na konkretną działkę i uwzględnia wszystkie warunki zabudowy określone przez gminę. Jeśli jednak mowa jest o projekcie katalogowym, trzeba niestety poddać go adaptacji. Szablonowy model jest przeznaczony na standardową działkę, a takie niestety nie istnieją. Stąd, kupno każdego gotowca od biura projektowego wiąże się z obowiązkową adaptacją projektu. Projektant, który będzie tego dokonywał musi nanieść odpowiednie poprawki oraz potwierdzić je swoim imieniem i nazwiskiem.
Dopiero tak skompletowana dokumentacja może zostać złożona do urzędu razem z wnioskiem o pozwolenie na budowę. Trzeba również pamiętać, że uzyskana zgoda jest ważna określony okres czasu. Po jego przekroczeniu, proces trzeba zacząć od nowa.