Decydując się na rodzaj domu jednorodzinnego, który ma stanąć na naszej działce trzeba zwrócić uwagę na wiele czynników. Poza warunkami zabudowy, których nie da się obejść, jednym z ważniejszych wyznaczników jest koszt, jaki przyjdzie uiścić za wybudowanie wymarzonego domu.
Wiele zależy również od metrażu powierzchni użytkowej domu, na który trzeba się zdecydować. Choć mówi się, że domy parterowe są tańsze w budowie, to trzeba być świadomym, że jest tak faktycznie, ale tylko do powierzchni około 150 metrów kwadratowych. Później ich koszt gwałtownie rośnie w porównaniu do domów piętrowych. Wylanie odpowiednio dużych fundamentów będzie droższe od wykonania stropów i schodów wewnętrznych. Podobnie wykonanie instalacji jest o wiele prostsze w domach o kilku piętrach. Jest to spowodowane możliwością zaprojektowania kuchni i łazienek jedna pod drugą, przez co nie trzeba zużywać ogromnych ilości materiałów.
Wykonanie odpowiednich ścieżek komunikacyjnych w domu parterowym jest nie tylko skomplikowane, ale również drogie. Trzeba być świadomym, że zaprojektowanie jednej trasy ciągnącej się przez cały dom nie wystarczy. W domach piętrowych sprawę załatwiają schody, które elegancko rozdzielają szlak komunikacyjny. Nie można zapomnieć również o kosztach aranżacji. Tutaj z kolei jest na odwrót. Bardzo łatwo jest dobrać wyposażenie w domu parterowym. W przypadku umeblowania poddasza nie jest to takie proste. Często trzeba zamawiać meble pod wymiar oraz korzystać z usług projektanta wnętrz.
Jeśli inwestor nie posiada jeszcze wykupionej działki, warto również zainteresować się jej kosztem. Budynek parterowy potrzebuje większej posesji, która jest tym samym droższa. Dodatkowo trzeba pamiętać, że zwłaszcza w miastach bardzo ciężko jest o kupno działki, na której spokojnie zmieści się taki dom. Dochodzi jeszcze aspekt zabudowy otoczenia. W przypadku sąsiedztwa wysokich budynków, nasz niski budynek może zostać wizualnie przytłoczony przez pozostałe. Tym samym straci swój urok estetyczny.