Domy nowoczesne charakteryzują się zwartą i jednolitą bryłą budynku. Z zewnątrz wyglądają na nudne i nieciekawe. Istnieje jednak kilka rozwiązań, które pomogą urozmaicić elewację nie zakłócając stylu.
Nowoczesność to połączenie tradycyjnych materiałów takich jak cegła i kamień z nowoczesnymi metalami i szkłem. Warto zdecydować się na klinkier w elewacji. Cegły zazwyczaj dobierane są w chłodnych odcieniach: od bieli poprzez srebro i szarość po czerń. Kolor klinkieru powinien się wyróżniać na tle elewacji. Jednak zupełnie inny efekt uzyska się przy jasnej barwie, a inny przy ciemnej. Można w ten sposób uzyskać albo jednolitą ścianę albo wyróżnić każdą cegłówkę. Im prostsza jest bryła budynku, tym swobodniej można mieszać kolory oraz decydować się na różne wariacje.
Szary kolor elewacji wspaniale pasuje do metalu czy szkła. Trzeba mieć na uwadze, że najczęściej domy nowoczesne budowane są w miastach, a więc trzeba zadbać, by wpasowały się swoją architekturą w całość krajobrazu. Chcąc użyć cieplejszych barw, można zdecydować się na ściany pokryte drewnem egzotycznym. Ciekawa kompozycja podkreśli styl budynku. Coraz częściej jednak nowoczesność panuje również na wsiach i obrzeżach miast. W mrowisku miejskim nie poleca się wielkich panoramicznych okien i całkowicie szklanych elewacji. Takie rozwiązania zabiorą resztki prywatności mieszkańcom domu. Natomiast na wsi, gdy działka jest spora, a dom jest ogrodzony z trzech stron od cudzego oka, można sobie pozwolić na takie urozmaicenie elewacji. Zapewni to nie tylko niepowtarzalny efekt, ale będzie miało sporo zalet praktycznych.
Domy nowoczesne z założenia są energooszczędne. Duża liczba wielkich okien, zwłaszcza od strony południowej, pozwoli na stały dopływ naturalnej energii słonecznej, a więc i ogrzanie budynku nawet w najmroźniejsze dni. Trzeba jednak pamiętać, by lokalizację otworów w budynku dobierać z głową i zrezygnować z okien na północnej stronie, gdyż efekt będzie dokładnie odwrotny do zamierzonego.