Domy idealne dla osób w podeszłym wieku mają pewne cechy charakterystyczne. Najważniejszym jest zapewnienie wygody i bezpieczeństwa mieszkania. Trzeba być świadomym, że to, co dla młodszych ludzi jest proste, dla starszych jest barierą nie do pokonania. Stąd, podczas wyboru projektu domu na jesień życia, trzeba być bardzo starannym.
Najlepsze są domy jednorodzinne parterowe. Choć piętrowe pozwalają na uzyskanie o wiele większej powierzchni mieszkalnej, to jednak nie każdej starszej osobie jest potrzebne jej aż tyle. W zamian za to uzyskuje się wielkie udogodnienie w postaci braku schodów wewnętrznych. W pewnym okresie życia, ciągłe wchodzenie i schodzenie staje się bardzo kłopotliwe, ale również niebezpieczne. Podobnie, jeśli potrzebny jest garaż, warto umieścić go w bryle budynku. Ułatwi to chociażby transport zakupów. W zimie, kiedy chodniki mogą być oblodzone zapewni to dodatkowy komfort.
Ilość i wielkość pomieszczeń warto dobierać rozsądnie. Ludzie starsi nie mają wielkich wymagań, a mniejsza powierzchnia to mniejsze wydatki związane z utrzymaniem domu. Jednak w domu jednorodzinnym niezbędny może być pokój gościnny, w którym będzie można przenocować gości. Warto jednak umieścić go z dala od pozostałych pokoi. Dzięki temu nie będzie wymagał ogrzewania, kiedy nikt nie będzie z niego korzystał. Przyleganie nieogrzewanego pomieszczenia do pokoi użytkowych będzie powodować ich wychładzanie. Natomiast bardzo dobrym pomysłem jest aranżacja dużego ogrodu, w którym swoje miejsce znajdzie ogród warzywny. Będzie to nie tylko idealne miejsce do odpoczynku i relaksu, ale również dostarczy rozrywki i produktów rolnych dosłownie z własnego ogródka.
Poza elementami projektowymi domu, nie można zapomnieć również o wyposażeniu. Armatura w łazience i kuchni oraz meble w pokojach powinny być dostosowane do korzystania przez osoby starsze. Podczas wyboru projektu domu, trzeba umieć przewidzieć wszystkie potrzeby przyszłych mieszkańców. Najważniejsza jest właśnie ich dokładna analiza.