Budowa domu, tego wymarzonego, który będzie dostosowany pod każdym względem do naszych potrzeb, to też nie lada wyzwanie. Choć pierwsza myśl rodzi się w naszych głowach, to do momentu realizacji projektu jest jeszcze długa droga.

Budowa domu- od czego zacząć?

Kiedy mamy już wstępny plan oraz miejsce, w którym nasz idealny dom ma być wybudowany, kolejnym krokiem jest zrealizowanie projektu. Bez niego z niczym nie ruszymy. W tym celu najlepiej jest się udać do pracowni projektów domów, gdzie specjaliści doradzą nam różnego rodzaju rozwiązania, które ułatwią późniejsze zagospodarowanie budynku. Projekt idealnego domu architekci z pracowni projektowej realizują od podstaw, a pierwszym krokiem takiej inwestycji jest omówienie wszystkich szczegółów i poznanie wizji klienta. Dopiero na podstawie zebranych informacji, biuro projektowe przygotowuje ofertę danego projektu (opracowanego na podstawie wizji klienta).

A może gotowy projekt?

Wybór odpowiedniego projektu domu często sprawia wiele problemów. Zwykle są one związane z trudnością podjęcia ostatecznej decyzji. Jeżeli chcemy pominąć etap projektowania domu od podstaw, według naszej indywidualnej wizji, wówczas dobrym rozwiązaniem jest zakup gotowego projektu budowlanego. Tak naprawdę każdy inwestor ma możliwość wyboru spośród ogromnej ilości gotowych projektów budowlanych. Tego typu projekty określane są w branży projektowej mianem projektów powtarzalnych. Zwykle wybór gotowego projektu jest dużo bardziej opłacalny pod względem finansowym, choć ma on swoje minusy. Gotowe projekty, które możemy kupić od ręki w biurze projektowym, niestety nie dają nam możliwości pełnego spersonalizowania np. wymiarów budynku. W takich przypadkach ten bardziej wymagający inwestor może po prostu zamówić indywidualny projekt domu. I wtedy właśnie, doświadczony architekt przygotuje go na podstawie wymagania użytkowe (wielkość i rozmieszczenie pomieszczeń) przyszłych mieszkańców. Tego typu, indywidualny projekt domu może być wręcz niezbędny w przypadku, kiedy dysponujemy działką budowlaną o niestandardowych rozmiarach.